Igre sa decom u prirodi

Čovek je deo prirode, iako se ponekad čini da nema svest o tome. Tom vizijom vođeni su mnogi modeli predškolskog vaspitanja i obrazovanja, posebno u skandinavskim državama. Zanimljive su reakcije ljudi zapadnih zemalja pa i u Srbiji, kada vide fotografije ili video snimke norveških ili na primer finskih vrtića. Ovi modeli ne primenjuju plastelin, flomastere i generalno “učenje u vrtiću“, već se sve odvija u prirodi koristeći materijale koje ona nudi, a učenje je spontano. Dok se i dalje vodi diskusija o tome koji od dva dominantna modela je ispravniji, evidentni su uspesi „prirodnog pristupa“. Takođe, današnji odrasli ljudi u svom detinjstvu nisu imali puno tehničkih uređaja, pa im je dobro poznato druženje i igre u prirodi.

Herbarijum

Skupljanje biljaka je deci oduvek bilo zabavno. Možete ih klasifikovati po veličini, obliku, boji itd. Presovanjem biljaka sprečićete njihovo nestajanje, a ujedno ćete posle par meseci imati čitavu kolekciju koje ste do tada upoznali. Herbarijum omogućava da ih skupljate i kada putujete, ali i u svom kraju, kao i tokom različitih godišnjih doba. Tako ćete kroz godinu dana moći da vidite na primer cvet kestena, maslačka, trešnje, ruže u isto vreme, što je u prirodi nemoguće. Ovu aktivnost posle određenog vremena dete može da radi i samostalno.

Nakit od biljaka

U ovoj aktivnosti više uživaju devojčice nego dečaci. Ipak vrlo je korisna jer se pletenjem uvežbava fina motorika i koordinacija „oko-ruka“. Možete plesti ogrlice, narukvice, venčiće itd. Mališani posebno uživaju u revijama, nošenju „nakita“ koji je jedinstven i u koji su uložili dosta truda.

Lov na bubice

Iako se ponekad deca plaše buba, mnogo je češći slučaj da se taj strah razvio sa godinama nego što je prvobitno postojao u detinjstvu. Ova malena bića se kreću, zuje, lete pa su deci posebno zanimljiva. Posebnu čar u ovim igrama možete napraviti upotrebom lupe. Pomoću nje dete može jasnije videti delove tela kod insekata. U dečijim crtežima možete opaziti da deca dobro uočavaju detalje na bubicama (oblik nogu, žilice u krilima, antene). Ova aktivnost može biti vrlo edukativna. Možete zajedno učiti, istraživati razmnožavanje, život ovih bića tokom zime, pričati priče na tu temu (npr „Bubamara traži prijatelje“).

Igre kamenčićima

To je dobro poznata stara igra koja ima dosta varijacija. Konkretno, možete skupljati kamenčiće koji su slični po obliku, boji, veličini. Ili ih možete prikuljati, pa kada se vratite kući crtati po njima, praviti mozaik, bojiti ih i učiti boje. Deci je zanimljivo kada se na kamenčićima crtaju ljudski likovi, pa ih mogu koristiti umesto lutkica. Sa nešto starijom decom možete napraviti vaš mali „Kamengrad“.

Hranilica za ptice

Za ovu igru vam je potrebna posudica oblika gnezda ili možete isplesti od grančica zimzelenog drveća. Hrana za ptice mogu biti kokice, bobičasto voće ili zrnevlje, sve što bi one mogle da pojedu. Oduševićete se dečijom radošću kada ptice počnu da sleću na hranilicu.

Kampovanje

Kampovanje je nešto što je zanimljivo kako odraslima tako i deci. Deca često u kući prave šatore od posteljine, stolica u kojima se skrivaju i igraju. Mališani vam mogu pomoći pri podizanju kampa, pripremi obroka itd. Ne morate nužno prespavati, ali možete provesti deo dana u prirodi.

Posadite biljku

Sama radnja je vrlo jednostavna pa dete dosta toga može, uz vas, samostalno izvesti. Možete posaditi biljku koju god dete poželi (cveće, povrće). Ova aktivnost dugo drži pažnju, a i veoma je korisna i edukativna. Kada posadite biljku dete može da je svakodnevno zaliva i neguje.

Današnja deca se sve manje kreću, pa su bolesti lokomotornog sistema i mnoge druge vrlo česte. Stoga je važno da dete provodi vreme na svežem vazduhu, a ovim aktivnostima ga upotpunjujete i činite zanimljivim. Takođe, aktivnosti poput pokretnih igara, žmurki, lastiša, puštanja zmaja su „zaboravljene“, ali kada se prikažu deci vrlo lako ih prihvataju i postaju im omiljene.

Autor: Miljana Cvetković, defektolog